W pasiece

„Pszczółka”
Pszczółko, pszczółko, dokąd lecisz?
Na łąkę, czy do lasu?
Zanim pyszny dasz nam miodek,
Minie dużo czasu.
Lubimy Cię bardzo,
a szczególnie wtedy,
kiedy smacznym miodkiem
chlebek smarujemy.

 

Poznajemy życie pszczół

W piękny październikowy dzień wybraliśmy się na wycieczkę do  Krzeszowic do „Pasieki u Tytusa”.

Pan Tytus w przebraniu  pszczelarza przywitała nas w swojej pasiece                          i zaprosił  dzieci do królestwa pszczół. Rozmawiał z dziećmi na temat znaczenia pszczół w życiu człowieka ( pszczoły robotnice, pszczoły karmiące larwy), zapoznał z nazwami miodu ( akacjowy, lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy ). Podkreślił wartości zdrowotne miodu, także jego wykorzystania  w medycynie, do produkcji kosmetyków. Dzieci siadząc w pasiece otwierały słoiki                         z miodem, badały właściwości miodu przy pomocy zmysłów. Dowiedziały się też, że pszczoły podobnie jak inne zwierzęta dokarmiane są cukrem- zagotowany cukier po przestygnięciu podawany jest do ula pszczelego.   

Pan Tytus  zaprezentował dzieciom strój pszczelarza, wyjaśnił, że strój ten chroni człowieka przed użądleniem pszczół. Uczniowie mieli możliwość pooglądać plaster miodu, 100 letnie ule, pasieke, urządzenie „wirówkę” do odebrania miodu z plastra , ramki z ula itp.

Podczas rozmowy  uczniowie dowiedzieli się też dużo na temat procesu przenoszenia pyłku z kwiatka na kwiatek w wyniku czego następuje zapylenie kwiatów i późniejsze pojawienie się owoców. Pszczelarz  opowiadł uczniom w jaki sposób pszczoły przygotowują się do zimy i jak ją spędzają.

Dzieci oglądały pszczoły, jak również mogły doświadczyć patrząc przez lupę”oko pszczoły”  jak widzi świat pszczoła.                                             W wynikutej obserwacji uczniowie zapoznali się z budową pszczoły.

Uczniowie otrzymali wosk, z którego robili świece i inne wytwory wg własnego pomysłu.

Mieliśmy możliwość skosztować pysznego piernika pieczonego  w domu u Pana Tytusa, w którym był pyszny miód.    
Podsumowaniem zajęć był pobyt na pobliskim plac zabaw, gdzie dzieci miały możliwość wspinać się na linie, pograć w piłkę.

Pod koniec   naszego pobytu Pan Tytus wręczył  dzieciom dyplom  wzorowego pszczelarza.

Dziękujemy za ciekawe zajęcia w pasiece, którą warto odwiedzić. Gospodarz pasieki Pan Tytus to profesjonalista w swojej pracy, który stworzył nam rodzinna atmosferę.

dodano 2018-12-10 11:49:15

© SP Paczółtowice 2016